Kilka faktów o wideorozmowach
Już od XIX wieku ludzie korzystali z komunikacji dźwiękowej na odległość, uzupełnionej także obrazem. Mogłoby się wydawać, że taka forma prowadzenia rozmów z czasem powinna zyskać większą sławę od zwykłych połączeń telefonicznych. Jak jest faktycznie? Czy w praktyce wideorozmowy są obecnie tak atrakcyjne i powszechne?
Nadejście połączeń wideo zapowiadane było przez wykonywanie fotografii, wysyłanie obrazów, czy też fotograficzny wizerunek rozmówcy. Połączenia te stałyby się praktycznie powszechne dla większości użytkowników telefonów komórkowych. Co jest potrzebne do wideorozmowy? Nie wymagane jest wiele. Wystarczy dostęp do sieci WiFi lub 3G. Potrzebna będzie również właściwa aplikacja, aby móc przeprowadzić wideorozmowy. Tylko część urządzeń pozwoli na przeprowadzenie rozmowy poprzez wpasowane akcesoria w telefonie.
Zakres użytkowania wideorozmów staje się szerszy na każdym kroku. Jednak nie są w stanie zastąpić zwykłych połączeń głosowych. W dzisiejszych czasach można korzystać z nich za pomocą komputera. Za jakiś czas, nawet poprzez przeglądarki typy Firefox czy Chrome możliwe będzie prowadzenie wideorozmów. Będzie to realne dzięki WebRTC. Skype nie będzie jedną z form do przeprowadzania wideorozmów. Najważniejszą zaletą w przypadku przeglądarek będzie to, że nie trzeba będzie montować dodatkowego oprogramowania. Również dzięki telefonom możliwe jest wykonanie takiej rozmowy. Nie trzeba do tego stosować dodatkowych opłat. Takie rozmowy są często w wysokiej rozdzielczości, np. FaceTime. Tworzy się jednak pytanie dlaczego tak mała liczba osób korzysta z wideorozmów. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być częste zaburzenia, które są powodowane zwyczajnym poruszeniem urządzenia. Częste przerywanie połączeń są bardzo denerwujące. Dlatego użytkownik woli wybrać zwykłe połączenie głosowe, pozwalające skoncentrować się na samej treści wiadomości.
Liczba połączeń poprzez wideorozmowy wciąż jednak wzrasta. Szybkość popularyzacji takiego sposobu komunikacyjnego nie jest może imponujące. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wideorozmowy póki co są bezkonkurencyjne dla osób, które chcą utrzymać kontakt pomimo bardzo znaczących odległości. Samo to zjawisko może prowadzić do ciągłego rozwoju takiego typu połączeń. W przyszłości wideorozmowy będą używane przez bardzo dużą liczbę osób.