Jak zapobiegać problemom braku pamięci w systemie Windows?

ustawienia windows

Komputer, który nie posiada wystarczającej ilości pamięci dla wszystkich czynności może mieć problem z działaniem programów oraz systemu Windows. W celu zapobiegania utraty informacji, system Windows informuje użytkownika o niskim stanie pamięci komputera. Jak można rozpoznać brak pamięci i jakie działania podjąć, aby zapobiec temu problemowi? Należy zacząć od diagnozowania oznak braku pamięci. Do nich można zaliczyć niską wydajność, powiadomienia dotyczące małej ilości lub brak pamięci oraz problemu związane z wyświetlaniem.

Użytkownik, którzy posiada problem z brakiem pamięci może zauważyć problem przy otwieraniu menu w programie, które może nie odpowiadać lub wolno reagować. Co może być spowodowane występowaniem problemów z brakiem pamięci? Każdy komputer posiada dwa rodzaje pamięci: pamięć wirtualną oraz pamięć RAM. Do działania programów potrzebna jest pamięć RAM. Kiedy jednak jest jej niewystarczająca ilość dla danego programu, który użytkownik chce włączyć , system Windows przenosi informacje do pliku, który znajduje się na dysku twardym. Jest to plik stronicowania i często jest nazywany pamięcią wirtualną. Działania przenoszące informacje do pliku stronicowania sprawiają, że zwalniania zostaje wystarczająca ilość pamięci RAM, która jest wymagana do prawidłowego działania programów. Problemy z pamięcią pojawiają się także, kiedy komputer dysponuje zbyt mają ilością pamięci RAM oraz brakiem pamięci wirtualnej. Może to mieć miejsce, kiedy włączane jest więcej programów niż ilość pamięci RAM, która może je obsłużyć.

Kolejną przyczyną problemów może być także brak zwalniania pamięci przez program która nie jest już potrzebna. Problem ten nosi nazwę nadmiernego zużycia pamięci lub jej przecieku. Co użytkownik może zrobić by zapobiec tym problemom? Z pewnością w sytuacji, gdy występuje problem z pamięcią użytkownik powinien ograniczyć ilość uruchamianych programów na raz. Można również zauważyć, które programy posiadają oznaki braku pamięci i nie włączać starać się nie włączać ich w tym samym czasie. Co prawda nie jest to zawsze praktyczne i wygodne oraz wymaga to często zwiększenia ilości pamięci RAM w komputerze. Zalecane jest to szczególnie wtedy, kiedy w systemie pojawi się ostrzeżenie, że występuje problem z pamięcią.

Można także zwiększyć rozmiar pliku pamięci wirtualnej. Często system samodzielnie podejmuje próbę zwiększenia jej. Jednak nie każdy wie, że można to zrobić ręcznie i zwiększyć go do maksymalnego rozmiaru. Takie rozwiązanie pozwoli pomóc w występowaniu problemów braku pamięci, ale również wpłynie na wolniejsze działanie programów. Rozwiązaniem takiego problemu jest również określenie czy dany program nie używa zbyt dużej ilości pamięci. Komputery, które borykają się z małą ilością pamięci mogą posiadać zainstalowane programy z przeciekiem pamięci. Żeby dowiedzieć się, który program zużywa najwięcej pamięci należy otworzyć Menadżera zadań oraz uruchomić Menadżera zadań. Następnie należy wybrać kartę Procesy oraz posortować programy według użycia pamięci wybierając Pamięć. Użytkownik, który chce naprawić ten problem powinien wyszukać i zainstalować uaktualnienia tego programu. Więcej porad i rozwiązań problemów znajdziesz na http://www.microsoft.com/pl-pl/search/SupportResults.aspx?q=kb

Post Categories: Porady
Tags: ,