Podstawowe wyposażenie serwisu laptopów
Chęć uruchomienia własnego serwisu specjalizującego się w naprawie laptopów wymaga przede wszystkim sporej wiedzy i nakładów finansowych, które zostałyby poświęcone na wyposażenie firmy. Odpowiednio dobrane wyposażenie serwisu laptopów może zamknąć się w kwocie kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych w zależności od tego, na jak zaawansowane naprawy będziemy przygotowani.
Na starcie warto pomyśleć przede wszystkim o lokalu w atrakcyjnym miejscu, gdzie ?po drodze? będą mieli klienci. Następnie będziemy mogli skupić się na wyposażeniu serwisu laptopów, w którego skład powinny wejść przede wszystkim wygodne meble i regały, na których będziemy odpowiednio naprawiali sprzęt, a zarazem przechowywali go razem z częściami zamiennymi oraz narzędziami, które będą nam niezbędne do codziennej pracy. Wyposażenie serwisu laptopów w stosowne narzędzia może przysporzyć sporo problemów, bowiem wśród nich musi znaleźć się między innymi multimetr, który będzie służył do pomiarów wykonywanych na płytach głównych. Takie narzędzie jest w stanie dobitnie pomóc w zdiagnozowaniu usterki, a zarazem potwierdzić, że wykonana wcześniej naprawa będzie skuteczna i wyeliminuje pojawiający się z uwagi na wadliwe działanie płyty głównej problem.
Wybór multimetra uzależniony jest przede wszystkim od ceny, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za tego typu sprzęt. Na ogół miernik można kupić zarówno za kwotę 20 zł, jak i 100 złotych, choć istnieją zwolennicy zarówno pierwszego, jak i drugiego rozwiązania. Osoby zainteresowanie uruchomieniem serwisu laptopów mogą rozejrzeć się także za ogłoszeniami, w których czasami oferowane jest kompletne wyposażenie serwisu laptopów w atrakcyjnej cenie. Powinniśmy mieć na uwadze, aby w skład takiego zestawu wchodziła m.in. stacja lutownicza oraz najpotrzebniejsze części do laptopów, co powinno w dużym stopniu zaspokoić nasze potrzeby. Rozważyć należałoby także zakup wanienki ultradźwiękowej, mikroskopu, pirometra oraz sit do wykonywania reballingu BGA.
Spory koszt będą stanowić także dodatkowe elementy wyposażenia, o których należy pomyśleć, czyli odpowiednie, ułatwiające pracę lampy, topniki, oscyloskopy. Codzienną pracę ułatwić potrafią także testery kodów błędów, natomiast oprócz sit do reballingu musimy zadbać o odpowiednie zapasy zarówno cyny bezołowiowej, jak i cyny ołowiowej. Potrzeby serwisu laptopów może zaspokoić także obecność stacji IRDA, kompresora, hot-air, zasilacze laboratoryjne oraz wszelkiego rodzaju
wkrętaki, śrubokręty, śrubki, a także plomby, którymi możemy zabezpieczać naprawiony przez nas sprzęt, na który udzielamy gwarancji.
Skuteczny serwis naprawy laptopów to jednocześnie konieczność posiadania co najmniej dwóch komputerów, na których będziemy mogli sprawdzać uszkodzenia poszczególnych podzespołów. Nie sposób zapomnieć o wymogu w postaci konieczności posiadania kasy fiskalnej. W kategorii antystatyki będziemy mogli odnaleźć akcesoria uziemiające, cążki bądź szczypce antystatyczne, a także między innymi jonizatory, krzesła antystatyczne, odzież ESD oraz maty antystatyczne. Oprócz cążek i szczypców potrzebować będziemy innych narzędzi precyzyjnych, pędzelków antystatycznych, śrubokrętów, pincet oraz lamp warsztatowych. Warto zabezpieczyć się posiadaniem kilku dodatkowych grotów do stacji lutowniczych, a pomocna może okazać się także plecionka rozlutownicza WICK. Pracę ułatwić mogą także różnorodne wtyczki, gniazda, urządzenia testowe, przekładki miedziane oraz dozowniki służące do topników.
Najlepszy sprzęt do lutowania produkuje firma Weller